Chorvatsko - Biokovo - červenec 2012

Název

Chorvatsko - Biokovo - červenec 2012

Popis

Biokovo je druhým největším pohořím v Chorvatsku. Rozprostírá se podél dalmatského pobřeží Jaderského moře mezi řekami Cetina a Neretva. Jeho nejvyšší vrchol je Sveti Jure (1762 m.n.m.). Impozantní holá vápencová hradba Biokova má délku 36 km (někdy se uvádí 40 km), šířku max. 10 km (jinde se uvádí 7 km). Chrání pobřeží před severními větry. Těsně vedle sebe tu roste středomořská, alpinská a vnitrozemská vegetace (několik vzácných endemitů). Zahlédnout můžete také kamzíky, muflony či kance aj.

Vrcholu lze dosáhnout pěšmo – např. z Makaru po značené horské stezce. Výstup trvá 5-6 hod.
My jsme zvolili druhou možnost – autem po silnici z Makarske. Trasa je zde : http://www.mopedmap.net/route/2028601#lat=43.299861033129&lng=17.06829&zoom=12&maptype=hybrid.

Od vstupu do Přírodního parku Biokovo pojedete 23 km po místy strmé, na panoramatické pohledy však bohaté silnici, plné serpentin, až pod vrchol. Nastoupáte 1397 m (od 365 m.n.m.-1762 m.n.m.).

Cestou se můžete zastavit u restaurace Vrata Biokova a podívat se na kousek vedle stojící kostel sv. Ilje v sedle Staza (897 m.n.m.).
Největrnější místo je v místě vyhlídky Ravna Vlaška (1228 m.n.m.), kde je informační centrum a wc.
Pokud máte rádi med, i ten si můžete po cestě koupit. Po cestě narazíte také na Naučnou geologickou stezku, můžete ji zdolat pěšmo.
Protože téměř celou cestu jedete „nitrem“ Biokova, zastavte se na vrcholu Vošac (1422 m.n.m.) a v sedle Štrbina (1338 m.n.m.) odkud je pěkný výhled na moře a Sv. Jure.
Cestou můžete obdivovat „kuče“ a někde i malá políčka v údolích.
Na vrcholu, kde je malé parkoviště, pak stojí televizní vysílač (od roku 1965?) a kostel Sv. Jure (v současné podobě od roku 1968). Z vrcholu Sv. Jiří je panoramatický výhled na ostrovy a vnitrozemí a ve velmi dobrém počasí je možné vidět bosensko-hercegovinské hory a sousední Itálii (Monte Gargano).

KOSTEL SV. JURE
Kostel sv. Jure se nachází na nejvyšším vrcholu hory Biokova, která nese stejný název. Je to kostel, který stojí na nejvyšším místě od hladiny moře v Chorvatsku.

Byl postaven v roce 1968 o něco východněji než stál předchozí kostel svatého Jiří, který byl pravděpodobně postaven hned po christianizaci, a určitě existoval ve 12. století, což je doloženo kamennou deskou, která bývala nad oltářem starého již strženého kostela. Kamenná deska, na které je nápis vyrytý starým bosenským písmem tak představuje vzácnou a cennou kulturní památku.

První zmínka o kostelu pochází z roku 1640 – mluví se o něm jako o skromné křesťanské svatyni v análech františkána Pavla Pelizzera z Rovinje. Středověký kostelík měl velmi nízkou kamennou konstrukci, byl vykopaný do země s malým otvorem směřujícím na jih. V průběhu staletí prošel množstvím oprav a nakonec byl zbořen v roce 1965, aby se vytvořil prostor pro televizní věž a budovu telekomunikačních zařízení.

Současný kostel sv. Jiří byl tedy postaven v roce 1968 a je poněkud vyšší než starý kostelík a má kamennou dlažbu.
Je věnován sv. Jiří, který podle křesťanské tradice zabil draka (ztělesnění pohanství). Na svátek sv. Jiří spousta věřících z okolí koná poslední sobotu v červenci cestu na nejvyšší vrchol Biokova a v kostele probíhá mše svatá.

KOSTEL SV. ILIJE
Kostel sv. Ilije (Eliáše) byl postaven na stejnojmenném hřebenu kopce, na archeologickém nalezišti v průsmyku Staza (897 m.n.m.). Uvádí se, že byl postaven v 19. století (1853 či 1880).
Podle jiných záznamů byl postaven již v roce 1699 u silnice, která nyní vede k opuštěné (prý) vesnici s hospodářskými zvířaty – PODGLOGOVIK.
Má jednoduchý půdorys se zajímavým samostatně stojícím zvonem nad vchodem, který byl zničen v roce 1944 v průběhu druhé světové války. V roce 2005 byla dokončena rekonstrukce kostela, ale o podobě zvonu není dost informací, takže chybí.
Naproti je kaple věnovaná kaple sv. Antonínovi (Sv. Ante). Sv. Eliáš udržoval komunitu v bezpečí před blesky a Sv. Antonín je patronem dobytka.
V blízkosti kostela se nachází stará, zřícená budova zemědělského družstva Podgora.
Každý rok na svátek sv. Eliáše (20. července), se v kostele koná mše svatá , která je navštěvována spoustou věřících z Podgory.

PODGLOGOVIK a život v Biokovu
Podglogovik je největší a nejzajímavější sekundární hospodářská osada v parku, která je v současnosti opuštěná, a která obsahuje dobře zachovalé pozůstatky obydlí pastýřů, které jsou také viditelné v jiných lokalitách v parku (Mali vrv, Lemešini doci a jiné). V minulosti se lidé z širší oblasti zdržovali v Biokovu během jara, léta a podzimu, a hlídali velký dobytek na pastvinách a pěstovali různé zemědělské druhy v úrodných údolích. Během chladného počasí sešli do vesnic na úpatí Biokova. Dnes se na ploše parku zdržuje velmi malý počet chovatelů dobytka, ale stále významný počet místních obyvatel pěstuje biokovské brambory pro osobní potřebu.

Tipy : http://planinarenje.hr/

Zdroj : Chorvatsko: střední Dalmácie.. Informační tabule v Biokovu.

Období

Statistiky

  • 176 fotek
  • 2 videa
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Chorvatsko - Biokovo - červenec 2012
Komentáře Přidat